Byty za dva roky zdražily o pětinu. Podívejte se, kolik stojí u vás.

Za dva roky vyskočily ceny bytů v Česku o 21 procent. Rostoucí ekonomika a nízké úrokové sazby povzbudily chuť Čechů k nákupu nemovitostí. Že se ceny dostaly vysoko a mohou představovat riziko, si všímají už i v České národní bance. Právě ČNB se proto stala jedním z aktérů, který se zásahy do hypoték pokouší trh zchladit. Jak vyrostly ceny bytů v ČR  a jakým způsobem se ČNB snaží utlumit poptávku a minimálně zbrzdit růst cen nemovitostí, možná i vyvolat jejich pokles, se dočtete ZDE.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/

ČNB plánuje zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték již od října 2016!

Česká národní banka má v plánu zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Takzvané 100 % hypotéky již nebudou poskytovány. Budou vytvořena nová opatření ohledně refinancování a nastanou změny týkající se úvěrů při pořízení nemovitosti k dalšímu pronájmu. Projdeme si nyní jednotlivá opatření postupně krok po kroku.

Více čtěte ZDE:

Zdroj: http://www.dagmar-snoblova.cz/

A je to definitivní – od 1.11.2016 bude hradit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% z kupní ceny nemovitosti KUPUJÍCÍ!!!

Dne 5. srpna 2016 byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon č. 254/2016, kterým se mění zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí. Tato novela nabývá účinnosti dnem 1. 11. 2016. Dle této novely je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí vždy nabyvatel. Novelou zákonného opatření došlo ke sjednocení osoby poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí v osobě nabyvatele. Změna osoby poplatníka zároveň odstraňuje institut ručení.

Více čtěte ZDE:

Zdroj: http://www.financnisprava.cz/

 

Jaká jsou rizika spojená s pronájmem (podnájmem) družstevního bytu?

Když vlastníte družstevní byt, vy sami jste v něm nájemníkem. Chcete-li tedy nastěhovat někoho jiného, kdo by vám pokryl náklady na nájem, splácel anuitu nebo zajistil výnos, můžete narazit na řadu překážek.
 Více čtěte ZDE.

Zdroj: www.penize.cz

JAKÉ OPRAVY A V JAKÉ VÝŠI MUSÍ OD 1.1.2016 PLATIT NÁJEMNÍK?

Povinnost nájemce účastnit se na opravách a údržbě pronajatého bytu řeší občanský zákoník pouze velmi obecným ustanovením. V tom nájemci ukládá povinnost udržovat pronajatý byt ve stavu způsobilém užívání a provádět (i hradit) pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.

Nařízení vlády, které provádělo starý občanský zákoník, přestalo po roce 2014 platit a s ním v podstatě zmizelo podrobnější vymezení pojmů “drobné opravy” a “běžná údržba” i přijatelných nákladů na ně. Rozsah účasti nájemce na opravách a údržbě bytu tak zůstává pouze na dohodě smluvních stran. Tuto situaci, která by mohla vést ke sporům mezi nájemcem a pronajímatelem, má od 1. ledna 2016 změnit nedávno schválené nařízení vlády, které zrušený předpis nahrazuje.

Více čtěte ZDE:

Zdroj: www.hajduk.cz/

Levné hypotéky zvyšují ceny bytů. Podívejte se, kde a o kolik

Loňský rekordní zájem o hypotéky se projevil v růstu cen secondhandových bytů. Jak se loni změnily ceny bytů v panelových i cihlových domech ve vašem krajském městě, se můžete podívat v mapce. V tabulce potom najdete, zda u vás meziročně pořízení průměrného bytu na hypotéku zlevnilo, nebo zdražilo.

Více čtěte ZDE:

Zdroj: www.idnes.cz

Byty zdražují v celém Česku. Velký zájem žene nahoru i ceny v panelácích, vzrostly o pět procent

  • Nejvíce zdražují starší cihlové byty, u nichž průměrná cena meziročně poskočila o osm procent.
  • Velký zájem žene nahoru i byty v panelácích: ty podražily poprvé po delší době, a to hned o pět procent.
  • Jde o skutečné ceny podle smluv dodaných na katastry nemovitostí, nikoliv o odhady prodejců realit.

Více čtěte ZDE:

Zdroj: www.ihned.cz

Dědictví, dary i výhry. Od příštího roku se bude přiznávat i nezdaněný majetek

Od příštího roku budou muset lidé úřadům poprvé hlásit příjmy, které jsou osvobozeny od daní. Minimální hranice pro peněžní i jiné majetky je stanovena na pět milionů korun. Opatření zahrnuje například dědictví, převody podílů ve společnostech nebo výhry v loteriích.

Více zde:

Zdroj: Idnes.cz

Máte v plánu koupi družstevního bytu? Měli byste znát následující skutečnosti:

Převod do vlastnictví člena družstva

Více zde

Jak získat svůj podíl

Více zde

Družstevní byt je váš, nebo není?

Více zde

V čem je výhodnější než byt v osobním vlastnictví

Více zde

Daň z příjmu při prodeji družstevního bytu

Více zde

Zdroj: penize.cz, dumfinanci.cz

S nákupem pozemku pro rodinný dům spěchejte. Kvůli dani zdraží o pětinu

Pokud se chystáte ke koupi pozemku pro stavbu rodinného domku, spěchejte. Ze všech pozemků vhodných ke stavbě se od nového roku bude platit daň z přidané hodnoty 21 procent. Dosud totiž byly od placení daně některé pozemky osvobozené.

Více čtěte zde

Zdroj: idnes.cz